BROWAR GOŚCISZEWO

Browar w Gościszewie to wyjątkowa firma. Nie ma drugiej takiej na Powiślu, a nawet w Polsce. To jedyny rodzinny minibrowar w kraju. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia około 10 pracowników.

Nasz zakład powstał w 1991 roku i od tej pory jakoś sobie radzimy na rynku – mówi jeden z właścicieli firmy, Stanisław Czarnecki. – Produkujemy 7 rodzajów własnego piwa. Są to różne gatunki: lager, ciemne, pszeniczne, a od niedawna również pils, który ważymy na bazie chmielu niemieckiego.

To nie jedyna działalność browaru w Gościszewie. Zalety tej firmy dostrzegła również firma AleBrowar i zleciała jej produkcję piw własnej marki. Dzięki temu w Gościszewie powstaje dodatkowo około 15 gatunków złocistego trunku dla AleBrowaru, w tym piwa w stylu amerykańskim.

- W ciągu roku możemy wyprodukować 12 tys. hektolitrów piwa – dodaje S. Czernecki. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie inwestycje. Wiele urządzeń mogliśmy zakupić dzięki Regionalnemu Towarzystwu Inwestycyjnemu SA z Dzierzgonia i Funduszowi JEREMIE.

Nieoprocentowana pożyczka z JEREMIE pomogła m.in. w instalacji nowoczesnych urządzeń do uzdatniania wody. W kadzi filtracyjnej pojawiły się nowe sita. Firma kupiła również wytwornicę pary oraz etykieciarkę.

Browar zainwestował też w urządzenia i przedmioty, które pozwolą na promocję marki Gościszewo. – Kupiliśmy 2 drewniane stoiska, które były wykorzystane w czasie sezonu letniego w ramach Sklepów Cynamonowych w Malborku na ul. Kościuszki – dodaje Stanisław Czarnecki. – Stoiska ponownie zostaną ustawione w maju przyszłego roku na kolejny sezon. Mamy umowę w Malborku na 3 lata i przez ten czas te stoiska na pewno będą tam wykorzystywane.

Dodatkowo firma zakupiła przenośne urządzenia do nalewania piwa, co pozwoli na wystawianie się browaru podczas imprez plenerowych. Jedno z tych urządzeń jeszcze cały czas pracuje w Jastarni.

- JEREMIE to dobre narządzie pomocy dla przedsiębiorców – dodaje współwłaściciel browaru w Gościszewie. – Korzystamy z unijnych środków i dzięki tym funduszom możemy rozwijać naszą małą rodzinną firmę.

I to rozwijać z sukcesami, bo browar w Gościszewie posiada wiele medali i nagród za produkowane przez siebie piwa.Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013

Projekt i realizacja: Agencja Reklamowa CONTACT